« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Simona Monyová-SRDCEBOLY


Každý chlap dříve či později totiž začne žárlit na úspěch manželky, ať vám zpočátku tvrdí cokoliv. Pokud žena nechce vztah s mužem odepsat, musí předvádět tupou a neschopnou, anebo si rovnou vybrat chlapa, který je v kariéře tak vysoko, že se tou její necítí být ohrožen.

Konrád Senior je člověk, který pojmenoval to, co muži po staletí využívají anebo o tom alespoň sní: Mužská imunita. Jsi muž? Beztrestně můžeš takřka cokoliv. Opíjet se, hrát hazardní hry, platit drinky za sotva dospělé hostesky nahoře bez, být líný a nepořádný, arogantní a vulgární, nevěrný, a dokonce i týden ležet v posteli s pouhou rýmou. Jsi žena? Trest tě nemine, pokud u televize vypiješ sedmičku vína na posezení, strčíš na narozeninách kamarádky striptérovi do tygrovaných tang vizitku anebo ulehneš s čímkoliv menším, než je oboustranný zápal plic. Trest tě nemine, zvláště pokud budeš psát knihy o životě bez příkras.

Nečekaná výhra nám vždy udělá větší radost než výroční premie, které má většina lidí utraceny dřív, než je vůbec dostane.

Jen máloco je horší, než když se z milovaného člověka stane cizinec, o kterého je třeba usilovat.

A právě v mlčení nejlépe vyzní ta obludná mužská moc, v ignoraci tkví největší síla i opovržení. Mužská pasivita je často tou největší agresivitou páchanou na ženách.

Líbat někoho, kdo vám ublížil, je obtížné, i když ho milujeme. Je to obtížnější, než políbit někoho, kdo vám je lhostejný.

Jako všichni lidé, kteří umějí slušně vydělávat, dávno vím, že svobodu člověku nepřinášejí peníze, ale schopnost užívat je k životu, nikoliv se jimi nechávat svazovat.

Dav lidí v hospodě na chvíli dokáže přehlušit prázdnotu, kterou člověk pociťuje uvnitř, ale skutečné naplnění to není.

A z čeho pak dávat, když rozdáte úplně všechno?

Strach z neznámého je v podstatě vždycky jen strach z výsměchu druhých. Bála jsem se, abych si nezadala. Bála jsem se, že čím víc budu žadonit o jeho lásku, tím dál ho od sebe odstrčím.

Nikdy jsem netušila, že mám tak silný hlas. Zhrzená láska se přetaví v pomstychtivou nenávist raz dva.

Jakmile objevíte v nějakém člověku prostor pro lež, okamžitě se tam začne rozrůstat vaše žárlivost.

Lež je nejistota, a nejistota je pokrevní sestra žárlivosti.

Tvrdé matky rodí měkké syny. Tvrdé matky chtějí mít vždycky navrch, svoje jadérko ženství ukládají do svých jemných synků, a pak se jim vysmívají, když v nich věkem roste a košatí.

A přitom já učila jen sama sebe. Učila jsem se stárnout, učila jsem se přijímat prohru, smířit se s tím, že pro něj nikdy nebudu znamenat ani zdaleka tolik, co on pro mě. Učila jsem se, četla knihy, hloubala, psala si rozsáhlé úvahy, ale byla jsem špatnou žákyní. Srdce odmítalo s mozkem spolupracovat. Dva rozhádaní sousedé, co si přes plot natruc hází uhynulé krtky anebo shnilá jablka. Srdce metalo svoje křivdy jak tenisový trenažér míčky, rozum je odpaloval s železnou logikou faktu, že narcističtí lidé vnímají ostatní lidi jen jako zdroj naplňování svých potřeb anebo je nevnímají vůbec.

Vždycky dokážete trochu věřit i nehorázné lži, pokud máte dostatek dobré vůle.

Čestní lidé nelezou druhým do mobilu a nepíší surové zprávy milenkám či milencům svých protějšků. Čestní lidi si nechávají kálet na hlavu, aby ti bezcharakterní měli život snadnější. Troufám si tvrdit, že jsem čestný člověk, ale roli naprostého hlupáka odmítám.

Děti podobně jako zvířata vycítí stav ohrožení jaksi intuitivně.

Pokud vlastníte pět let ferrari, sotva pak oceníte Škodu Octavii, i když náklady na provoz jsou nesrovnatelně nižší.

Výhoda nečestných, slabých a neschopných tkví v jejich ostrých loktech, kterými strkají do těch hodných a úspěšných, v tom, že v poctivcích dokážou vzbudit strach, vypěstovat nepřetržitou úzkost, hrůzu z dalšího zklamání. Strach se zklamání je mnohem větší než strach z úrazu, rakoviny, infarktu, ohluchnutí. Strach je ta nejzhoubnější nemoc, je to efektivní hypnóza slušných lidí lidmi, kteří je chtějí ovládnout, kteří si připadají úžasní a mocní, až když padnete na kolena a žerete jim jejich hovna přímo z ruky.

Muži chtějí být nejlepší, a když nejsou, tak se mstí, místo aby přidali na úsilí v čestném souboji. Někomu sežrat čokoládu je vždycky snazší a příjemnější, než se doučit matematiku nebo dějepis.

Moc zlého se mezi námi přihodilo, cesta jednoho k druhému vedla přes tenké lano zbytků náklonnosti nad propastí rozchodu. Báli jsme se vykročit, a tak neslaně, nemastně komunikovali přes onu propast.

Já nehodlala ze života unikat, já prahla po tom ho konečně žít. Skutečný život pro mě znamenal kontakt s lidmi, komunikaci, společné zážitky, sdílení myšlenek, tanec a smích.

Zrada je nůž v rukou slabochů, kteří útočí zezadu, když to nečekáte.

Ryla do mě nebozízkem, míza ze mě prýštila, věděla jsem, že je to míza, slzy přece neodplavují z těla všechnu sílu, ale přinášejí úlevu. A mně bylo po každé větě, po každém dalším vrtu hůř a hůř.

A pak jsem vystoupila ze svého těla jako kdysi po prvním rozvodu na lekci holotropního dýchání, kdy jsem po překonání křečí, nutkání na zvracení a bolesti hlavy prožila krátkou očistu díky změněnému stavu vědomí. Jen moje pobodané tělo tam stálo a nechápalo, k čemu jsou mu ruce, k čemu nohy , k čemu vůbec život je.

Ale když zemřou emoce, člověk žije dál. A musí chodit, jíst, mýt se, mluvit s ostatními, česat se, převlékat. Zkrátka musí fungovat.

Když přiznáte všechno, není už nač se ptát, co si domýšlet, nad čím spekulovat.

Kousíček po kousku jsem odškrabovala duševní trýzeň ze svého těla jako zaschlé strupy a divila se, že pod nimi je kůže hebounká a růžová jako kůže novorozeněte. Část mé osoby se opravdu stávala novorozenětem, které muselo zase začít žít svůj život od začátku. Jinak a lépe.

Vím, že v rámci zachování zbytků zdravého rozumu, musím pryč. Jako starousedlík ze zatopené oblasti. Rovněž lpí na minulosti, na vzpomínkách, na lásce k domovu, k důvěrně známému a tisíckrát ohmatanému, ale stejně nakonec dá přednost záchraně holého života.

Záplavy lží už pohřbily naše manželství a pozvolna se v nich utápí i moje duše.


Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se