« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Rady


Mražení chleba

- chleba nakrájejte na krajíce, proložte je papírovými ubrousky, zabalte do igelitu a dejte do mrazáku do zásuvky pro rychlé zmražení. Až budete chléb potřebovat, nechte jej rozmrazit volně položený při pokojové teplotě. Z ubrousku ho ale vybalte až po rozmražení, nasákne se totiž do nich přebytečná voda, která se na chlebu v mrazáku zkondenzovala.

Přírodní aviváž

Dejte do půl litru bílého vinného octa asi pět větviček rozmarýnu a nechte je týden louhovat. Rozmarýnová aviváž krásně voní, působí jako změkčovadlo prádla a navrch ještě dezinfikuje a čistí pračku.


Hořčice na klouby

Plnotučná hořčice vám poslouží při bolestech kloubů nebo zad. Na obklad smíchejte jeden díl hořčičného prášku (zakoupíte v bylinkářství nebo prodejnách s kořením) se dvěma díly hladké mouky a přilijte takové množství vody, aby vznikla pasta. Tu rozetřete na starší utěrku, zabalte a přiložte na bolavé místo. Pasta prosákne přes kůži a uleví od bolesti. Nesmí působit dlouho, aby nepopálila kůži, proto se doporučuje místo nejprve potřít vazelínou. Jakmile ucítíte dráždění, obklad hned sundejte. Hořčičné zábaly si dopřávejte maximálně třikrát denně, do dvou dnů klouby povolí.

Křehké řízky

Měkké a křehké řízky připravíte tak, že je naklepete, zalijete minerální vodou a přes noc uložíte v uzavřené nádobě do lednice. Druhý den je řádně osušíte, osolíte a obalíte v trojobalu a osmažíte.

Polévka je grunt

Pokud připravujete vývary, tak vylepšíte jejich chuť i barvu, když k masu přidáte morkové kosti. Nejprve je ale musíte opéct v troubě při nejvyšším stupni, zhruba 10 minut. Teprve pak je vložíte spolu s ostatními ingrediencemi do studené vody a vaříte.

Postřik na rostliny

5 cigaretových nedopalků nabočíte přes noc do vody. Druhý den tekutinu scedíte a přidáte lžičku čistého alkoholu, 3 kapky přípravku na nádobí, promíchejte a jemným štětečkem potírejte listy, nebo aplikujte rozprašovačem.

Čištění koberců

Posypejte koberec drobně nakrájeným hlávkovým zelím a přidejte sůl. Pak smetejte zelí několikrát po ploše koberce. Sůl se zelím nabalí všechen prach a barvy osvěží. Potom vyluxujte.
Stejným způsobem lze použít i slupky od pomerančů a citronů, které ovšem den předem namočte do studené vody. Postup je stejný jako u zelí, a výhodou pak navíc je dlouhotrvající krásná vůně.


Mytí dřevěných vařeček

1x za měsíc namočte vařečky do roztoku jedlé sody a nechte je tak přes noc. Ráno je umyjte teplou vodou a nechte volně na vzduchu uschnout.

Pryč s vinnými muškami

Smíchejte trošku balsamikového octa se lžičkou cukru a misku položte blízko ohrožených dobrot. Octomilky rázem zmizí. Stejnou službu vám pak prokáže i položený hřebíček.

Čištění zdi okolo sporáku

Zeď potřete školní bílou křídou, mastná místa ve větší vrstvě a ráno setřete jemným kartáčem, křída do sebe vsákne všechnu mastnotu a fleky ze zdi zase zmizí.

Dozy do lednice

- zbavíte je pachu, když dno pokryjete kávovou sedlinou, uzavřete a necháte přes noc
- pokud potřebujete rychlejší variant, namočte misky i s víčkem na dvě hodiny do vody se šťávou ze dvou citronů.
- Okapané nádoby nevytírejte a nechte je proschnout.

Zápalky v nevšední roli

Zápachu na záchodě se snadno a rychle zbavíte, když zapálíte a necháte shořet zápalku (na skleněné nebo porcelánové misce či popelníku)


Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se