« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Ladislav Heryán (kněz)


Vztah k víře nemá právo posuzovat někdo jiný, je to intimní záležitost..

Kdo nepotřebuje vědět, nesmí vědět. Když nevíte, nemůžete nic prozradit.

Začínal jsem jako dělník a mezi panely jsem se učil německá nebo latinská slovíčka. Chlapi si sice ze mě dělali srandu, ale přitom neměli rádi, věděli, že makám. A já se cítil hrozně svobodný. Nepokrytě jsem dával najevo, že jsem věřící, a když mě ředitel přesvědčoval, ať chodím aspoň na schůze ROH, tak jsem mu řekl, že s tímhle systémem nesouhlasím. To jsem si tam klidně mohl říkat. Protože odtamtud už nebylo kam mě vyhodit.

Hodně jsem studoval a pracoval. Ale jestli se ptáte na samotu, ta je v emigraci vždycky, tesknota, že už se nemůžete nikdy vrátit. Ale postupně jsem se v Římě zabydlel, i přes tu tesk notu to byla krásná doba.

Jsem sice doktor biblistiky, ale Bibli jsem nikdy celou nepřečetl. Nemyslím, že se má číst, ale meditovat, vybrat si určitou pasáž a rozjímat o ní.

Přijde mi jako nedospělý postoj přestat chodit do kostela, když vás církev naštve. Pokud je člověk křesťanem, neměl by se tolik neohlížet na to, co dělá ten konkrétní farář nebo biskup. Můj život je dán každodenní konfrontací s evangeliem, zápasem o naději, s vlastním sobectvím, o lásku. To je prostě mě křesťanství.,

Měl jsem období, kdy jsem po rodině toužil, ale dneska už ne. To je normální v životě každého kněze jsou asi chvíle, kdy si tu říká,jestli neměl ten život pojmout jinak, kdy bojuje s krizemi. Ale myslím, že ho to nakonec obohatí..

Jsem řeholník, a to je určitá volba. Ale myslím si, že pro diecézní kněze by měl být celibát dobrovolný. Na vesničkách vídám, že má třeba jeden kněz na starosti deset kostelů a přijede tam jednou za měsíc. To je málo. Kdyby se vysvětili na kněze tátové rodin, myslím,že by to prospělo. Jenže jako kněz vím, co by to pro tu ženu muselo znamenat, kdyby mě musela snášet jako kněze. To by musela být světice.

Já nic nemám. Žádný majetek. Když mě pošlou jinam, tak se sbalím do krabic od banánů.

Mám tři vysoké školy, padesát dva let a beru čtrnáct tisíc čistého, a to proto, že mám ty vysoké školy. Ale kdybych je neměl, tak bych bral třeba deset tisíc.

Nevím, proč kněží vymírají, ale asi vidí, že být knězem není žádné terno. Dřív se jim někdo stal, protože si myslel, že si ho lidé budou vážit. Ale to už taky dávno není.

Každá instituce je důležitá, jinak se rozpadne, co zastupuje. Já si nemyslím, že by se církev měla rozmělnit ve společnosti. Ale také není cesta, aby se uzavírala

Já jsem za své podstaty hrozně nesmělý. A to učím ve škole a vystupuju v kostele! Neustále překonávám tu nesmělost. Takže i v životě se sebou musím pořád zápasit.
Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se