« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Simona Monyová - Srdceboly


Na kravál jsme u nás doma byli zvyklí, jsem poslední ze šesti dětí. Když už jsem se náhodou dostala ke slovu, nikdy se mi nepodařilo vyprávění dokončit, nikdo mě neposlouchal. A tak jsem začala psát všechno, co jsem nemohla nebo neměla komu říct.

Tohle dřív nebývalo mým zvykem, obavy jsem skrývala jako rozškrábané pupínky na čele pod ofinou. Co schováme, jako by nebylo.

Žárlivost je halucinogenní droga, kterou vám někdo podá proti vaší vůli, droga, která vás ovládne, zatkne a už nepustí.

Nic mužům nechutná tolik jako obdiv a pokorný vděk jejich partnerek.

Stará koza. Stará tvrdohlavá koza, co si myslela, že zastaví rychlík jménem Čas tím, že mu vstoupí do dráhy a nechá si pochroumat mozek a zlomit srdce.

Prachy a sex, dva největší nástroje moci. Prachy a sex, dva samurajské meče v rukou válečných amatérů. Dva odjištěné granáty, kterými jsme se začínali vzájemně vydírat.

Milovala jsem ho. Jen ve chvílích, kdy jsem nevěřila, že on miluje mě, se láska přetavovala v nenávist.

Jeho bezcitnost a sobectví začaly být nepřijatelné pro mě, ale moji lásku k němu to spíš umocňovalo, než zmenšovalo. Čím víc se vzdaloval, tím víc jsem toužila ho k sobě připoutat. A pěkně nakrátko.

Mlčel. A právě v mlčení nejlépe vyzní ta obludná mužská moc, v ignoraci tkví největší síla i opovržení. Mužská pasivita je často tou největší agresivitou páchanou na ženách.

Líbat někoho, kdo vám ublížil je obtížné, i když ho milujete. Je to obtížnější, než políbit někoho, kdo vám je lhostejný.

Jistotu si nekoupím. Jen riskuju, že prodělám mnohem víc, a tím pádem to bude i víc bolet.

Jako všichni lidé, kteří umějí slušně vydělávat, dávno vím, že svobodu člověku nepřinášejí peníze, ale schopnost užívat je k životu, nikoliv se jimi nechávat svazovat.

Dav lidí v hospodě na chvíli dokáže přehlušit prázdnotu, kterou člověk pociťuje uvnitř, ale skutečné naplnění to není.

Kolikrát se mě ještě zřekne, než pochopím? Zapsala jsem si tenkrát do notesu, protože i bolest ve spisovateli může hodit, protože ani bolest si spisovatel nemůže dovolit marnotratně zahodit.

Nikdy jsem netušila, že mám tak silný hlas. Zhrzená láska se přetaví v pomstychtivou nenávist raz dva.

Jakmile objevíte v nějakém člověku prostor pro lež, okamžitě se tam začne rozrůstat vaše žárlivost.

Tvrdé matky rodí měkké syny. Tvrdé matky chtějí mít vždycky navrch, svoje jadérko ženství ukládají do svých jemných synků a pak se jim vysmívají, když v nich s věkem roste a košatí.

Srdce odmítalo s mozkem spolupracovat. Dva rozhádaní sousedé, co si přes plot natruc hází uhynulé krtky nebo shnilá jablka. Srdce metalo svoje křivdy jak tenisový trenažér míčky, rozum je odpaloval s železnou logikou faktu, že narcističtí lidé vnímají ostatní lidi jen jako zdroj naplňování svých potřeb anebo je nevnímají vůbec.

Vždycky dokážete trochu věřit i nehorázné lži, pokud máte dostatek dobré vůle.

Čestní lidé nelezou druhým do mobilu a nepíší surové zprávy milenkám či milencům svých protějšků. Čestní lidé si nechávají kálet na hlavu, aby si bezcharakterní měli život snadnější.

Charakter má se sexem společného asi tolik, jak říční tanker s kunou lesní.

Děti podobně jako zvířata vycítí stav ohrožení jaksi intuitivně.

Každá rekonvalescence po úrazu, i duševním, vyžaduje čas a klid. Ale zkuste se zotavit na bojišti!

Pokud vlastníte pět let ferrari, pak sotva oceníte Škodu Octavii,

Zodpovědnost za dítě, které milujete, ale neporodily jste ho, jako by byla větší. Jako by dar nevykoupen bolestí z porodu byl křehčí a nejistější. Jako by bylo větší riziko o něj přijít.

Výhoda nečestných, slabých a neschopných tkví v jejich ostrých loktech, kterými strkají do těch hodných a úspěšných. V tom, že v poctivcích dokážou vzbudit strach, vypěstovat nepřetržitou úzkost, hrůzu z dalšího zklamání. Strach ze zklamání je mnohem větší než strach z úrazu, rakoviny, infarktu, ohluchnutí, Strach je ta nejzhoubnější nemoc, je to efektivní hypnóza slušných lidí lidmi, kteří je chtějí ovládnout, kteří si připadají úžasní a mocní, až když padnete na kolena a žerete jim jejich hovna přímo z ruky.

Muži chtějí být nejlepší, a když nejsou, tak se mstí, místo aby přidali na úsilí v čestném souboji. Někomu sežrat čokoládu je vždycky snazší a příjemnější, než se doučit matematiku nebo dějepis.

Zrada je nůž v rukou slabochů, kteří útočí zezadu, když to nečekáte.Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se