« Úvod | Všechno není zapomenut... »

To je tedy rozdíl

MInulý týden vyšly v MFDnes dva rozhovory. Jeden s panem předsedou, velkým politikem a demagogem Jiřím Paroubkem a druhý s mladým studentem Matějem Forstem, který založil na Facebooku diskusní skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě.

Je skutečně zajímavé porovnávat jejich vyjadřování, jejich názory..... byť je to asi nesrovnatelné.

Pan Paroubek

Pane předsedo, znáte film Svatba jako řemen?
-Viděl jsem ho před dlouhými lety, přiznám se, že se mi líbil, ale v zásadě už si ho moc nepamatuji.

Tam je známá scénka, kdy se opilý policista ptá svého nadřízeného: Náčelníku, proč nás lidi nemají řádi? Takže, náčelníku, proč vás mladí lidé nemají rádi?
-Podobnou otázku jsem čekal, tak jsem se přičinlivě připravil, Tady je graf podpory mezi mladými voliči do třiceti. Koukejte, podporuje nás 27 procent, stejně jako před posledními volbami. A ODS mezitím ve stejné skupině klesla podpora ze čtyřiceti na osmadvacet. Pak tu ještě mám graf popularity lídrů. Pan Topolánek má 31 procent, Jiří Paroubek 46, to je o polovihnu vcí. Čtyřicet šest procent je vynikající číslo, já jsem druhý nebo třetí nejpopulárnější politik v zemi, tak co ode mne vlastně chcete.

Chci se zeptat, jestli vás aspoň na chvilku nenapadlo si položit otázku, proč přišli ti mladí házet vajíčka. Jestli jim skutečně nemůžete být nesympatický. Jestli jim rozumíte.
-Myslíte¨, že jim rozumí pan Topolánek lépe nežli já.

Podívejte, já nejsem Topolánkův bratr ani fanoušek. Chtěl bych mluvit s vámi a ne pořád o Topolánkovi.
-Já jsem vám řekl, jak je to s naší podporou, jak je to s mou důvěryhodností. Netvrdím, že se na mně všichni dívají stejně, ale fyzické útoky jsou odpudivé a pro ty není žádná obhajoba. Kdyby se něco takového stalo panu Topolánkovi, tak bych asi šel na takový mitink a postavil se mezi ty lidi a jeho a řekl bych, že takové věci nesnáším. A nesnažil bych se, o co se snažíte teď vy, to defacto ospravedlnit. Vy se snažíte najít polehčující okolnosti pro to, že na mě šestnáctileté děti házejí vajíčka. Pro politiku živých terčů.

Projevovala se i u vás v teenagerovském věku revolta proti generaci rodičů?
-Ta revolta se také nějak projevovala. Tehdy byl rok 1968, já si vzpomínám, jak jsem chodil po ulicích a jak byla slyšet střelba. I v roce šedesát devět, když byly demonstrace proti okupatům, jsem chodil do ulic. Byla v tom ta revolta. Já jsem nepatařil k lidem, kteří žili jen svůj konformní život, ale nemá smysl vás o tom přesvědčovat.

Nemám důvod vám nevěřit. A vás ani v tom věku nikdy nenapadlo, že byste hodil po nějakém papaláši rajčetem nebo vejcem?
-Přiznám se, že mě to skutečně nenapadlo. Myslel jsem si, že ti papaláši prostě zmizí demokratickým způsobem, tomu jsem v roce 68 věřil. Takže mě nenapadlo, že bych v těch letech po někom něco házel. A jenom pokud jde o tu mladší generaci, já přece ziji se ženou, která je o jedenadvacet let mladší. Ta má spoustu zájmů, které třeba mně úplně nekonvenují. Dívá se na jiné filmy. Já se přiznám, že se dívám i na ty její a jsou pro mně někdy trošku složité k pochopení.

Které to jsou?
-To si takhle nevybavím. Já mám rád jiný žánr filmů, ale to neznamená, že mě to nezajímá. Ona také není nadšená, když ji vleču do opery, nicméně to nějakým způsobem strpí a možná, že ji to dokonce i zajímá, když už tam se mnou je.

Když už jste začal mluvit o své ženě, jak ona reagovala na ty vajewčné moítinky?
-Je neohrožená, chtěla na tu tribunu jít. Což jsem ji rozmluvil. protože jsem řekl, že nemá smysl, aby kvůli tomu například potratila. Nic nestojí za to, ohrožovat život toho malého, co je v ní.

Pořád mluvíte o protivnících. Vy si skutečně nepřipouštíte, že to mohla být spontánně organizovaná akce nějakých lidí, kterým prostě vadíte¨?
-To není jen spontánní legrace nějakých mladých lidí. Myslíte, že by tak útočili, kdybychom byli slabá strana. Má to politický podtext a je to organizované. A vy to dobře víte!

Myslíte, že to organizuji?
-Vy to neorganizujete. Vy tomu jenom tím psaním pomáháte, rozdmýcháváte.

To myslíte vážně?
-Těch deset důvodů, proč nemají rádi Paroubka, které jste zveřejnili, to musete vědět, že ty jsou jako projektily, které dáváte někomu do zbraně.

Počkejte, to by pak cokoli, co noviny napíší o komkoli, bylo projektilem do zbraně?
-Tak si vezměte, jak to začalo. Já jsem dostal vajíčkem v Kolíně. Bral jsem to jako píchnutí včely, sice nepříjemné, ale zapomněl jsem na to., Druhý den se začala objevovat vyjádření těch dobrých mladých mužů, jak nesouhlasí s mojí politikou. A už tím, že jim někdo dává příležitost. To je jako kdyby Lee Harvey Oswald (údajný vrah J. F. Kennedyho) dostával příležitost v americkém tisku.

... a nekulhá to trošku, tohle srovnání?
-Já vím, že tady byl jiný projektil. Ale v zásadě, pane šéfredaktore, je to fyzický útok. A médiía to skutečně vyhecovala. Stalo se z toho něco , co je cool a in. Já připomenu, že třeba v Lidových novinách se den po prvním hodu objevilo i vyfocené vajíčko. Před vrhem, ještě nerozbité a s nápisem. Celá akce byla i marketingově připravená. To přece není náhoda, že letí vajíčko, a pak se dá zase dohromady, slepí se a vyfotí i s tím nápisem. Postě ne! Někdo to vyfotil, ještě než to vajíčko letělo. Je to připravená akce. Ta akce něco stojí - namalovat plakáty něco stojí. i benzín něco stojí, i ta trička. Antiparoubek něco stojí. Tak kde to asi kdo vzal, že? Marťanské obleky taky něco stojí, to není za tisíc korun.

Tajemník Dimun podává svému předsedovi článek z MF DNES: Jiří Paroubek, který až do té doby odpovídal velmi strojeně, z něj začíná citovat, úplně se rozjede a rozhovor nabírá zcela jinou dynamiku.
"Vyčištění saka v Plzni by Jiřího Paroubka stálo stopadesát korun" čte Paroubek. "Bylo by to do týdne, říká v článku paní z čistírny, nikdy nemůžeme zaručit, že se to podaří úplně, ale odhaduji úspěšnost na devadesát procent. Je to vlastně jenom taková legrace, malá škodolibost"

Ano,zcela přiznávám, tohla byla skutečně malá škodolibost.
-Jasně chlapci, házejte, ono to stojí jen sto deset korun.

No řekněte sám, že by vás taková škodolibost, kdybyste byl v jiné situaci, ani nenapadla?
-Tak až skončí volby, vezmu ošatku vajec a přijdu k vám do redakce a budu se do vás trefovat. Mně se nelíbí vaše psaní - zejména pana Steigerwealda, tomu to posadím na hlavu. Budu po vás házet a vy budete říkat, jak je to vtipné. Ten nám to kujón natřel. A vy se nebudete bránit. Ochrance řeknete, toho pána nechte, bude to prima. Je to naše dohoda, ať se trochu vyhází, ať se odreaguje. On ho tak pan Steigerwald prohání a píše až do úplného napravení... To je aspoň demokratické, píše, protože si myslí, že jsem schopen se napravit.

To bafuňářství vám vyčítají, protože vy těm studentům říkáte, ať jdou na mlíčko nebo do cukrárny.
-Když tam vidím velmi mladé lidi mezi patnácti šestnácti lety a za nimi jde někdo, kdo je řídí, tak jim řeknu, ať jsou do cukrárny. Vždyť to není žádná urážka! Na mě křičí na každém mítinku sprosté nadávky, já jsem nikoho neurazil, já je poslal na mlíčko do cukrárny. Co je na tom špatného?

Oni cítí, že je neberete vážně.
-Ale já je beru vážně. Já je beru hodně vážně! Když na vás přiletí deset vajec, tak je musíte brát vážně.

To raději neříkejte, že je berete vážně právě kvůli vajíčkům
-Já beru vážně lidi ve všech generacích. Velmi vážně je beru. Podívejte, šestačtyřicet procent podpory. O čem to asi svědčí?


Matěj Forst

Viděl jste Lukáše Botka hodit tím prvním vajíčkem s nápisem: Doufám, že ti neublížím, ale že se trefím?
-Kdepak, na tom mítnku jsem vůbec nebyl, měl jsem v Brně stuudijní povinnosti. Dočetl jsem se o tom ale na internetu, na Facebooku, kam kamarádka dala odkaz na zpravodajský server, kde se o tom psalo s poznámkou: "Konečnšě můžu být hrdá na Kolín". Pak jsem sledoval, jak o celé té akci pan Paroubek lže, a až tři dny nato jsem založil skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě. Bylo to až potom, co v Písku kopl do plata vajec položeného na podiu.

Takže oranžová barva vaječného žloutku, shodná s barvou ČSSD, je jen náhoda?
-Ano. Sám jsem si dokonce vůbec žádným vajíčkem nehodil. A brzy jsem lidi vyzval, aby na mítincích drželi vajíčko jen symbolicky v ruce.

Vylučujete, že byste byli organizovaná skupina?
-Vylučuju. Na Facebooku nelze mluvit o organizovanoé skupině, pokud víte, jak tahle síť funguje. Víceméně z recese jsem založil skupinu, a kdo s myšlenkou skupiny souhlasil, podepsal se pod ní, ani se nemusel zvlášť vyjadřovat. Zakladatel skupiny nemá žádnou administrátorskou možnost ji jakkoliv organizovat, alespoň já jsem ji neobjevil. Pokud si lidé dohodli konkrétní akce, udělali to jiným způsobem, nejspíš osobním kontaktem. A pokud by účastníci skupiny chtěli vyslyšet mé výzvy, poslechli by i tu, kterou jsem na Facebook napsal už před mítinkem ČSSD v Praze u Anděla, ať už s tím házením přestanou a zvolí raději jiné, inteligentnější způsoby. Jako třeba lidé převlečeni za Marťany v Litoměřicích.

Vaše maminka říkala, že se u vás telefon opravdu netrhl. S novinářskými výstupy jste prý ale moc spokojen nebyl.
-Kolikrát mi do úst vložili věty, které jsem vůbec neřekl. Ne že bych si to třeba nemyslel, ale přece jen vyzní jinak, když si přečtu: Matěj Forst říká "Paroiubek je hulvát a chce se spojit s komunisty" a nic k tomu. Minimálně si dávám pozor, abych říkal "pan Paroubek" nebo "předseda Paroubek".

Na kolika mítincích jste byl letos vy sobně?
-Na třech. V Brně jsem to nestihl, to jsem byl na archeologickém výzkumu v terénu. V Llitoměřicích jsem viděl mimozemšťany. To bylo dost drsné. Měli jen transparenty "Přišli jsme se spojit",tleskali panu Paroubkovi ve chvilích, kdy mu tleskali jeho voliči, a jinak nic nedělali, ani nic nepokřikovali. A ochranka jim nemilosrdně roztrhala stříbrné obleky a vyvedla je. Tvrzení ČSSD, že ochranku neměla, nevěřím, protože jsem stejného muže, takovou plešatou korbu, viděl i pak v Kladně, jenom převlečeného za zedníka. A ten těm klukům v marťanském říkal, že pokud hned neodejdou, bude je to bolet. Jiní dva pánové chodili mezi lidmi a fotili si všechny, kdo měli v rukou vejce a pak i Marťany. Načež došli ke slečně, která si mítink natáčela a slyšel jsem, jak jí říkají, ať jim ten záznam dá, nebo ať jej okamžitě vymaže. Když jsem se slečny zastal, jeden z těch mužů řekl, že si mne tedy vyfotí. Ujistil jsem ho, že mi to nevadí a tak si mě vyfotili.

Na fotografiích to vypadalo, že se mítinků účastnily jenom dvě skupiny:starší voliči ČSSD a protestující mladí lidé.
-A ještě hodně těch tajemných páhů z ochranky. JInak se chovali agresivně spíš voliči ČSSD, třeba když odváděli mimozemšťany, viděl jsem minimálně tři, kteří si do nich praštili. A dost spostě nadávali.

Pomohli novináři a média vaší iniciativě, nebo jí spíš uškodili?
-Jak kteří a která. Vzdor tomu, co tvrdí pan Paroubek, si myslím, že se novináři většinou snažili o objektivitu, komentátoři vyjadřovali ovšem svoje názory, a to různě. Ale pomohli známosti na Facebooku, to určitě.

Váš tatínek je veterunář, maminka veterinární technička, vy jste nechtěl jít ve šlépějích rodičů?
-Když jsem byl menší, tak ano. Tatínek má soukromou veterinární praxi v naší garáži, ale ošetřuje i policejní psy. protože by by ho malý Kolín neuživil. Nejsem zkrátka ze zbohatlické rodiny, jak mi psali v jenom mailu, nevychovávali mě jako nepřítele důchodců, chudých a jejich sociální jistot. Ostatně ty, které nabízí ČSSD, jsou velmi vratké a populistické. Když zavedli minimální daň, můj tatínek ležel dva roky v nemnocnici s rakovinou a nemohl pracovat. Maminka ale soukromou praxi neodhlásila, i když nic nevydělávala, protože to byla pro tátu velká psychická podpora. Že pořád počítáme s tím, že se vrátí. Jako veterinární technička tam ale maminka mohla maximálně dávat nějaká očkování, vydělala tedy daleko míň, než byla lminimální daňh. Takže jsme dopláceli a byli opravdu na mizině.

Jak byste dnes srhnul své dojmy z posledních dnů?
-To, co se dělo v Praze i přišlo nedůstojné. Ale rozhodně nechci obviňovat ČSSD, že si tam ty házející lidi sama pozvala, to bych byl jako oni. Nebo jako František Ringo Čech, který teď v jednom rozhovoru řekl, že jak pana Paroubka zná, nemá o tom nejmenších pochyb. Hledat konspirační teorie není k ničemu dobeé. I tak předseda Paroubek by si měl uvědomit, že je zkrátka možné, že ho někdo nemá rád. A že by měl skutečně začít distutovat. Když jsem se na mítinku v Litoměřicích panu Paroubkovi představil a zeptal se ho, zda si opravdu myslí, že házení vajec vyprovokovala ODS, a ne mladí lidé nespokojení s jeho politikou, odpověděl mi: "Já si nic nemyslím" A otočil se ke mně zády. Proto také nelituju založení skupiny na Facebooku. Každopádně jsme minulý týden místo původně plánované recesistické vajíčkové bitvy uživatelů mezi sebou,složili ke kolínské radnici vejce a teď už by snad všechno měly rozhodnout volby.

Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se