« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Annie Girardotová-10.3.2011-REFLEX


Nebyla to typická kráska, ale vždycky měla šmrnc a osobitý půvab. Na plátně reprezentovala normální, pracující ženy, bylo tak snadné se s ní ztotožnit. Žádná nedostupná bohyně, ale jedna z nás. Takhle působila po celou svou kariéru. Byla inspirací pro několik generací žen, které i díky ní a jejím filmovým postavám pochopily, že je možné stát pevně na vlastních nohou a přitom se nevdávat své ženskosti. S Annie Girardotovou odešel symbol moderní ženy.

Schytala jsem to i s úroky, ale nějak jsem to ustála. Jsem už taková. Každé příkoří násobí moje síly.

Ve většině svých filmů jsem hrála situace, jež jsem měla sama prožít, nebo které jsem už ve skutečnosti prožívala.

Došlo mi, že m bude vždycky podvádět, a tak jsem se jednoto dne rozhodla, že budu žít stejně. Od té doby jsem nezávislá.

Byla jsem pilná žačka, všechno jsem nasávala jako houba.

Dvacet let jsem budovala svoji kariéru freneticky, od náhlých vzplanutí k halasným debaklům. Už jsem ani nevěděla, co vlastně točím, brala jsem všechno bez rozmýšlení, bez vysokých nároků. Přistoupila jsem na role poběhlic, děvek, mužatek, výstředních tulaček. Těm rolím jsem věřila, ale protože jsem chtěla být všemi ženami zároveň, ztratila jsem směr, začala se opakovat, najednou jsem zabloudila.

Když jsem se zbavila zábran a odložila šaty poprvé, zavolala jsem na techniky: „Tak, chlapi, teď si můžeme tykat!“

Jsem připravena poukázat na jakoukoli formu represe. Je to můj způsob, jak se politicky angažovat.

Mezi ženami našla spřízněnou duši v Edith Piaf:
Byly jsme ze stejného těsta. Silné a zároveň ztracené, neporazitelné a věčně klopýtající.

Se včerejškem je amen, nad zítřkem visí otazník. Jsem volná, připravená na všechno, co přijde. Balím si kufr a čekám na znamení odjezdu. Na klapku,na zvednutí opony. Všechno je, jak má být, tedy bezmála.

Jeden den pocty, druhý den výsměch.

Herec je hrubián s rukama víly. Pod svou maskou skrývá tolik něhy a tolik porozuměni…. Ale je křehký, bolavý, rozháraný, přecitlivělý, dětinský. Někdy i on potřebuje lásku, protože má příliš velké srdce, příliš velké. A to srdce mu v hrudi buší, bolestně skáče, kroutí se a dělá kotrmelce, jen aby se herec mohl postavit a zůstat stát.


Život strašně rychle utíká, řekla jsem. Před několika hodinami jsme byli mladí, před několika minutami, opravil mě … Ještě včera filmová hvězda první velikosti, dnes stárnoucí žena, bojující o návrat k divadlu a filmu.
Nezapomenu, jak se Annie během natáčení opíjela, jak se jí nacvičená maska postupně rozpadávala, jak plakala, když mluvila o mrtvém manželovi a milované mamince, jak se z herečky, jíž jsem znal z plátna a kterou jsem vždycky tolik obdivoval, proměňuje v obyčejnou bolavou ženskou s nepředstavitelným nákladem trápení. Pokud se říká, že herec je křehká nádoba, tak tohle byla křehká nádoba už pořádně napraskla. Nikdy na to nezapomenu.

Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se