« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Tomio Okamura - REFLEX 24.3.2011


Lidé v Japonsku sou zkrátka neustále konfrontováni s faktem, že je příroda silnější než oni. A v lidech to vzbuzuje určitou pokoru. My jsme věděli, že dřív nebo později musí velké zemětřesení přijít. V roce 1923 zasáhlo Japonsko Velké tokijské zemětřesení. A seizmologové předpokládali že za sedmdesát let by mělo přijít další. Takže celá devadesátá léta se o tom mluvilo. Já tehdy žil v Japonsku a pamatuji si, že jsme s kamarády čekali, kdy už to přijde. Takže Japonci teď nepropadají panice, protože zemětřesení zažívají prakticky pořád. Proto také Japonci kooperují, jsou solidární. Během neštěstí nedochází k rabování a podobně.


Japonci jsou zkrátka na katastrofu neustále připraveni. Ve zpravodajství neuslyšíte nikoho mluvit o překvapení. Lidé s tím prostě počítali.

Lidé v Japonsku si uvědomují, že jednou umřou, a stejně tak, že jednou budou staří a nemocní budou potřebovat pomoc. Z toho vychází ohleduplnost ke starým lidem, která je pro Japonce typická. V zemích, kde je to jinak, a Česko k nim myslím bohužel patří, žádají lidé pomoc většinou< až když jsou staří a je jim špatně, a často se diví, že pomoc nepřichází adekvátně nebo slušně. Přitom je otázka, jak se ve svém aktivním věku ke starým lidem chovali oni, jak pomáhali, nebo nepomáhali potřebným. Zkrátka v Japonsku je v lidech zakořeněná jistá pokora k přírodě a zároveň pocit solidarity, jenž se projevuje v mnoha ohledech lidské existence.

Člověk skutečně není nejmocnější a příroda nás dříve nebo později stejně dostihne. Nejpozději ve stáří.

Kdyby došlo ke katastrofě takového rozsahu v České republice, tak si skutečně nejsem jist, že by k rabování nebo vykrádání nedošlo. V Japonsku jsem si jist, že rabovat nebude nikdo.

Zažil jsem šikanu. Starší kluci mě bili, brali mi dopisy od rodičů, a když jsem pak brečel pod peřinou, tak jí ze mě ještě strhli a smáli se mi. Tam jsem pochopil důležitou věc – totiž, že jsem sám a nikdo mi nikdy nepomůže. Že se musím vždy postarat sám o sebe, protože jinak to nejde. Mát o dvě výhody. Nikdy mě ostatní nezklamou. A když to dokážu, úspěch bude jenom můj.Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se