« Úvod | Všechno není zapomenut... »

Rowan Atkinson (Mr. Bean)


Tak nějak v civilu jsem nudný a nezajímavý. Dobrovolně jsem dělal na veřejnosti kašpara naposledy ve škole. Od té doby jsem vtipný výhradně z ekonomických důvodů.

Nejlepší obranou proti nepříjemným lidem je smát se jim. Protože čemu se smějeme, to přemůžeme.

Jsou vtipy, jež některým lidem nesedí, to je vcelku pochopitelné je tu ale jiné, dost jednoduché a výmluvné měřítko úspěšnosti: kolik lidí si na vás koupí lístek. Z tohoto úhlu pohledu je Mr. Bean velice úspěšný.

Mr. Bean je něco jako velké dítě a dospělí se rádi identifikují s dětskou naivitou. Nejde ani tak o jeho zranitelnost, protože on moc zranitelný není. Je to čítankový sobec, rozmazlené dítě, které se chce za každou cenu domoci svého. A druhý důvod je, že Bean se pouští do věci, do nichž by se nejspíš nikdo nepustil, protože by mu v tom bránily konvence. Nejspíš by je takovou ptákovinu ani nenapadlo udělat.

Interpretace humoru s věkem zkrátka souvisí. Některé vtipy jsou vtipné, jen když je předvádí mladý komik. S postupujícím časem se komická autorita vytrácí, starší člověk je prostě z principu méně zábavný než mladý.

Ale vypozoroval jsem, že s přibývajícím věkem se vytrácí potencíál humoru. Na stáří prostě není nic zábavného.

Leckdo má pocit, že Beanovy skeče jsou do značné míry improvizované, ale ve skutečnosti jsou to lety prověřené a do detailu nazkoušené výstupy. Nejtěžší na tom celém vlastně bylo najít Beanovi jméno.

Víte, tyhle vtípky dělám už třicet let a nejspíš s nimi nikdy nepřestanu. Královská rodina reprezentuje přesně ty neměnné koncence, o jejichž porušováhí jusem luvil. Podobné je to s církví nebo armádou. Je jasně dáno, co je přijatelné a co ne.

Tvrdím, že nic není svaté, že legraci si lze dělat absolutně ze všeho.

Vtip pro pár lidí bude vždycky v pohodě i na to nejbrutálnější téma

Jakmile se stane tragédie, už se vymýšlejí vtipy. Je to asi jediná cesta, jak si ulevit od bolesti, od napětí. Humor odbourává strach.

Každý má nárok vypořádat se s tragédií prostřednictvím humoru.

Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se