09.06.2019

Daniela Kovářová – Smrt v justičním paláciMuži by před ženami nikdy neměli brečet. Už nikdy potom nebudou muži.

Nic nelze provést rychle a bezpečně zároveň.

Po společné noci každý mužský spěchá někam pryč. Možná i to je pradávný samčí gen, který mužům nedovolí chovat se jinak.

Před očima viděl malé chlapce, kterým se jejich otec příliš nevěnoval. A pochopil, oč vlastně všichni synové všech otců usilují. Totiž se jim podobat.
(více)

14.05.2019

Eleanor Moran - Až moc blízko

Je to pro nás všechny tak těžké, to přijmout. Myslím tím definitivnost smrti – přestože je to jedna z jistot, která nás charakterizuje jako lidské bytosti.

Proč tady každý šíří polopravdy? Vždyť jsou o tolik horší než lži, jsou úskočné jako bezcitní vrazi, smrtelné ve své neviditelnosti.

Nikdy nemůžete přestat znát někoho, kdo vám kdysi byl vším. Že někde uvnitř bude vždycky místo, které si nějakým způsobem přisvojil a které je nepřístupné pro každého, kdo se jednou bude chtít zabydlet vše vašem srdci.

Děti, které fatálně trpí, jsou ty, které se pokoušejí tomu, co se jim přihodilo, dát smysl tím, že obviňují samy sebe. Hluboko uvnitř jim zůstávají jizvy, které nikdo nevidí, zatímco dospělí kolem nich žasnou, jak dobře se s tím vyrovnávají.

Nejhorší momenty v životě jsou ony útržky času, kdy se jednotlivé nitky myšlenek odmítají spojit do smysluplného celku.

Víš, to co nás nejvíc štve na jiných lidech, jsou často věci, které nás nejvíc štvou na nás samotných.


(více)

02.03.2019

Hořkost

Divíte se jí? Spíš byste se měli snažit ji pochopit, byť ona sama tomu vůbec nerozuměla, snad ani dnes si není jistá, co se vlastně stalo, stávalo …..
Tenkrát ještě byli rodiče a vůbec všichni dospělí autoritou těm malým a hloupým. I ona to tak měla nastavené a i když měla pochyby, věřila, poslouchala… neuměla jinak, nebyla naučena jinak…..
Rodinný model byl nedotknutelný, tak to prostě bylo, o tom se nediskutovalo. A hlavně se to nikomu venku neříkalo, to by byla přece ostuda.
Probudila se uprostřed noci a šmátrala po ruce tety, se kterou spala v jedné posteli, měla ji ráda, teta byla z města a přivážela vždy o víkendu do jejich domácnosti vzruch, smích. Byla tak bezstarostná, svobodná, veselá…
Ale dotkla se zpocené ruky svého táty, který tak divně funěl…, otevřela pomalu oči a našla i tetu, ležela pod tátou a taky divně mručela a oba se nějak zvláštně rytmicky pohybovali…. Nechápala, co se děje, co to znamená, jen jakýsi vnitřní hlas jí přikázal, aby byla zticha, nic neříkala a dělala dál, že spí. Oni si jí nevšímali. Neví, jak dlouho to trvalo, snad věčnost a ona vydržela celou tu dobu předstírat hluboký spánek, ani se nepohnula. Nemohla usnout ani když skončili, a tak vyslechla i jejich další rozhovor, spíš jen útržky, nebyla schopna pořádně vnímat, byla tak rozčílená, zklamaná, nešťastná, překvapená…..
Neboj, ona spí, nic neslyšela….. a co jsme dělali špatného?, nic špatného jsme nedělali….
Byť tomu úplně nerozuměla, jedno věděla jistě, právě se jí zhroutily ideály, najednou dospěla a bylo jí jasné, že jejich rodina už nikdy nebude taková, jako dosud…


(více)

02.03.2019

Veronika Žilková


Četla jsem názor nějakého sociologa, že každý by měl od padesáti začít vyklízet svůj život. Jmenuje se to úklid před pohřbem. Myslím, že to je dobré. Všichni jsme zavaleni krámy, které nepotřebujeme. Chodíme do práce, abychom si na ně vydělali, koupíme si je a pak zjistíme, že je vlastně nepotřebujeme.

To je v padesáti normální. Mně se tehdy narodilo vnouče a přestali se za mnou otáčet chlapi. Říkala jsem si: Co se stalo? A pak vám to dojde: To je stáří. Ale má to své výhody. Říká se, že seniorský věk je nejspokojenější část života.

Já si nestěžuju. Kromě toho, že vám v autě oteče noha, takže si teď musím sundat kozačku, je to dobré. Nehoníte se za zbytečnostmi, máte radost z každého dne, kdy vás nic nebolí a kdy nic nemusíte.

Myslím, že by o sobě nikdo nikdy neměl říct, že je šťastný. Štěstí je cesta za štěstím.

Po štěstí vždycky přijde pád. To je život, nahoru a dolů. A říkáte si, jestli stojí ten šťastný pocit za to, že je vám pak smutno. Stojí.

Mír se musí domluvit a ne vystřílet.

Myslím, že funkce umění není jen být nositelem hodnot, ale také umožnit lidem, aby si oddechli a zasmáli se. Žijeme v zemi, kde je zima a mlha. I to jsem si uvědomila v Izraeli. Oni mají teplo a na zahradě si kdykoli utrhnou pomeranč. My si ho musíme koupit a ještě utratíme spoustu peněz za topení. Tak snad není nic divného nebo špatného na tom, že se lidé večer zasmějí a odpočinou si.
(více)

17.02.2019

Půjčiti stříbro, loupiti zlato - C. I. Sundbergová

Lidé se v dnešní době v přítomnosti někoho starého cítí tak nesví, že si můžeme dovolit prakticky cokoli.

Tolik jsem se toho o životě už naučila. Člověk nikdy neví, co ho potká.

Někteří lidé jiným zvednou náladu jednoduše tím, že jsou.

Měla slabost pro jednoduchá řešení, která často všechny zmátla. Když je něco dostatečně jednoduché, nikdo to nepochopí. A hlavně ne inženýři a policisté.

V životě si nikdy nemůžeš býti ničím jistá. Občas musíš zariskovat. Jen tak můžeš něco změnit k lepšímu.
(více)

17.02.2019

Sandra Brown - Záměna

Vztek je neškodná emoce. Jeho výbuchy dobře znal, u měl je zvládat a krotit. Jenže s tímhle – ať je to cokoliv – si nevěděl rady. Jak se má poprat s citem, který ho uvnitř trhá na kusy, jesliže ho nedokáže ani pojmenovat?

Dopadne to na váš najednou. Z ničeho nic, jako by vás zavalila tuna cihel. Uvědomíte si, že je doopravdy pryč. Pak teprve začnete truchlit.

Nesnášel, když se v jeho okolí vyskytovaly plačící ženy. Slzy vyjadřovaly city, kterým je lépe se vyhnout – strach, zklamání, bolest, rozčarování, hněv. Začne-li žena plakat, člověku se chce co nejrychleji zmizet, zvlášť když za její slzy může on sám.

Starcům bývá málokdy dovoleno, aby prokázali svou neohroženost. I když se ukáží jako dobří stratégové, jsou ponejvíce odkázáni do role poradců. Zápas muže proti muži je vyhrazen mladším a silnějším.

Nejkrásnější hadi mívají nejprudší jed.

(více)

26.01.2019

Mary Higgins Clark, Alafair Burke - PodezřeníSvět nefunguje vždy podle očekávání. Někdy musíte reagovat na jeho rány pěstí.

Je jednodušší žádat o odpuštění než o svolení.

Někdy potřebujete konkurenci, abyste ze sebe dostali to nejlepší.

Vzpomínky se časem vyvíjejí, některé části degenerují, jiné vykrystalizují. Podrobnosti se pletou a mění.

Časem tátové vědí něco nejlíp.


(více)

31.12.2018

Jiří Březina - PromlčeníLidská mysl má tendenci slučovat a systematizovat náhodné jevy. Na základě této shody začíná mozek vytvářet další spojení, hledá systém tam, kde je jenom chaos.

Lidská mysl si musí vytvořit odstup, pomalu odbourat všechny ty úzkosti a nepohodlí, aby si nakonec vytvořila idealizovaný obraz minulosti. Po dvaceti letech jsou i ty nejnepříjemnější vzpomínky rozostřené, hrany obroušené a obrazy protkané slunečními paprsky ztraceného mládí. Ale to je jen iluze.

Lidé si na začátku nastaví určitý způsob vnímání a jen ztěžka z něho ustupují. Když tvé chování odpovídá jejich představě, nepřemýšlejí o tom, Když uděláš něco, co té představě nevyhovuje, najdou si podvědomě důvod, proč tomu tak není a pokračují dál.

Nevíme co dělal předtím, než dorazil sem, a víme jen málo o tom, co dělal potom. A kolik takových zrůd bylo? Kolik lidí využilo toho zlomu, bezvládí, bezpráví, aby uplatnili svou moc nad slabšími tím nejhorším způsobem? V takových chvílích se pozná lidství. Ta zrůda je v každém z nás. Jde o to, abychom ji udrželi na řetězu. Velká část lidí v takové zkoušce selže a nezáleží na řeči, kterou mluví. Doba z lidí vykřesala to nejhorší.
(více)

31.12.2018

Jiří Březina - PoledniceNaslouchal hovoru ostatních. Košilatým vtipům, nadávkám na všechno, co jednomu ztrpčuje život, propírání pořadů o vaření. Ty řeči mu byly cizí, vtipy mu nepřišly směšné a netušil, proč by ho měl zajímat život nějakých celebrit. Když byl mladší, byl na tyhle postoje hrdý. Cítil se být povznesený nad jednoduché radosti davu. Dnes mu to přišlo líto, Kdyby se uměl zasmát každému vtipu a bavit se u běžného televizního pořadu bez neustálého nutkání hodnotit jeho úroveň, určitě by byl jeho život veselejší. Tohle těm chlapům upřímně záviděl.

Už si nevzpomíná, kdy se to stalo poprvé. Nechtěla si to zapamatovat, nevěřila tomu. Snažila se na to nemyslet, protože když na to nemyslela, mohla žít dál, jako by se to nikdy nestalo.
(více)

31.12.2018

Brian Freeman - Noční pták

Je to zvláštní, člověk žije ve svém vlastním těle, ale v zrcadle vidí zvenku někoho, kdo je mu cizí.

Kdykoliv člověk vytáhne nějakou vzpomínku z knihovny, změní se, než ji stačí vrátit zpět. Každá vybavená vzpomínka je jako měkký jíl. Jakmile je venku, jakmile ji člověk dostane do rukou, může ji hníst a přeměnit v něco nového.

Je snažší kráčet dál jedním směrem po cestě, po níž se člověk vydal, než měnit směr na křižovatkách, o kterých člověk neví, kam ho zavedou.

Kdykoliv si něco vybavíme, měníme tím, co jsme viděli. Naše vzpomínky na nějakou událost jsou ovlivněné tím, jak chceme, aby ta situace dopadla, jek chápeme naši roli v ní, co nám o ní lidé řekli a dokonce i tím, co jsem slyšeli či četli, že se stalo., Po nějakém čase není náš mozek schopen rozlišit mezi skutečností a naší rekonstrukcí skutečnosti.

Všechno v životě končí u vzpomínek. Všechno dobré. Všechno špatné. Skutečné. Vymyšlené. Když se to spojí dohromady, je z toho konkrétní člověk.

Věci se dějou a člověk vymýšlí co s nimi, jenže to neznamená, že to vždycky dopadne dobře.

Myslím, že v životě funguje podivně přísná logika. Všechny dílky skládačky nakonec zapadnou na svoje místo.


Človéku zbyde spousta jizev, i když se ho nikdo ani nedotkne.

Detektivové a historici mají ve skutečnosti hodně společnýho. Obě strany milují detaily, ale snadno ztratí přehled, co je důležitý a co není.

Nejlepší lži vycházejí z pravdy.

Stejně je to paradox. Stavíme stroje, které si všechno pamatují, ale náš vlastní mozek je nejméně spolehlivá skladovací jednotka na světě. Jsme schopni se zbavovat vzpomínek tak, že už se nikdy nevynoří. Nebo se objeví v podobě, která nemá nic společného s tím, co si myslíme, že jsme zažili.

Fobie se neřídí rozumem. Jste třeba dítě, které se schovávalo v šatníku, když přišel otec domů opilý a v násilnické náladě. A v dospělosti zjistíte, že trpíte silnou klaustrofobií. Prostě nemůžete být v místnosti, kde jsou zavřené dveře. Takové místo váš mozek vrátí zpátky do šatníku, kde jste se jako dítě krčil.

Lidé, kteří lžou, do svých povídaček často přimíchávají zrníčka pravdy. Někdy to dělají podvědomě, protože pravda je to, co nejlépe znají. Jindy se tím vysmívají obelhávanému. Nebo jim prostě připadá snazší postavit smyšlenou povídačku na něčem, co je skutečné.

Právě prodělala léčbu a najednou je v mozku na místě, kde bývalo něco děsivého, naprostá prázdnota. Pacienti se nejdřív vyrovnávali se svými úzkostmi a pak se jí vždycky ptali, co mají dělat dál. A na to jim odpovídala, že nejtěžší etapa je začít budovat něco nového.

Nemusíme lidem minulost měnit, můžeme je učit, jak s ní žít.
(více)

29.11.2018

Kniha snů - Nina George

Život se skládá z neustálých rozhodnutí. Ať už jsou doblrá, anebo špatná... Kdo z nás ale ví, která vedou ke štěstí?


Moje láska byla větší než touha být milována. A skutečnost, že o m ou lásku nestál, byla horší než být nemilovaná.

Jsem blázen, že ho pořád ještě miluju, i když jen na nejmenší plamínek. Na mrňavoučký, právě tak velký, aby mi působil bolest, ale nespálil mě.

Nepřemýšlej, následuj obraz, který vidíš ve svém nitru, a pomalu ho svým hlasem reprodukuj. Nehledej slova, abys vyjádřila svou bolest a útěchu … najdi si místo a zpívej mu.

Přesně tohle si mé bytí zasloužilo, pustit se a být zapomenuté, protože život to nebyl. Co bych dal za to, kdybych neváhal tam, kde jsem měl skočit, neutíkal, kde jsem měl zůstat, nemlčel, kde jsem měl mluvit. Něco v mém nitru je nade mnou v šoku.

Vědění mu nepomůže. Chce něco jiného. Možná naději. A ta nevzniká z vědomosti.

Nemůžeš ignorovat, že existují i jiné životy, které bys mohl žít.

Puberta? Pravděpodobně nejtrapnější období muže. Končí přibližně v sedmdesáti.

Náhody jsou překvapivé jevy, jejichž smysl se ukáže až na konci. Nabízejí ti možnost změnit život a ty tu nabídku můžeš buď přijmout, anebo ji odmítnout. Moje matka ten postoj nenáviděla. Náhody jí naháněly strach. Pro mého otce byly zdrojem radosti a zvědavosti na svět.

Jak může být člověk osamělý, jsem poznala, až když jsem se s ním setkala. Nemít nikoho, kdo tě zná z doby, než ses poznal ty sám, nikoho, kdo tě miluje jen proto, že jsi. Odřízne tě to od světa, když máš jenom sám sebe.

Jeho angličtina byla dokonalá, ale o sobě a svých citech nemluvil nikdy. Kdoví, Možná proto, že jiném jazyce než ve vlastním nejsem schopni vyjádřit, kdo opravdu jsme.

Napadá mě, že skutečně výjimeční lidé si neuvědomují, že jsou výjimeční.

To, co jsme vyzkoumali, je plošně mnohem menší než to, co nám zůstává neznámé. Nebo jinak řečeno: Vidíme svět, ale neznáme ho. Realita je větší než my.

Pravda je záležitost představivosti.

Vžiješ se do výzev, které ti na začátku připadají větší než ty. Tak to můžeš zvládnout. Zmenši svět, buď preciznější, nemysli na dlouhou noc, která leží před tebou, ale jen na ten okamžik. Musíš tou cestou jít až do konce, abys ji mohla přehlédnout celou.

Mají být odzbrojeni a vybaveni novými pasy a identitou., Nenesou si pak už ani jméno, ani místo, kde se narodili. Co ale znamená jméno? Bez lidí, se kterými žiješ, nejsi nic.


Nikdo není kompetentní pro strach nebo odvahu. Ani pro osamělost.

Nenávidíme ty, které nebolí, že jsou podváděni. Mě to ale doopravdy nebolí. Nic si z toho nedělám, dokonce doufám, že ho miluje, že ji dělá dobře milovat. Trpí tím, že ji nemiluji, pořád ještě je ale zázrak, který se nám stal, dost silný. Zázrak dítěte.

Děti, psi a kočky vidí a cítí to, co my potlačujeme. Dospělost většinou neznamená být chytřejší, spíš hloupější.

Jak rychle může život skončit! Jak zvláštní jsou cesty, které vedou ke smrti nebo k životu! Souhrn nepatrných rozhodnutí, jen malých pohybů a hned život vypadá úplně jinak, než ještě před hodinou nebo včera.


Strach nepřijde při bouřce, ale když moře divně mlčí.

Nevyplačte všechny slzy v noci. Jinak budete zoufalá, protože se vám bude chtít plakat, budete ale prázdná. Ta prázdnota je nejhorší. Neschopnost vyjádřit bolest, protože všechno zoufalství je spotřebované.

Zplození. Ze dvou tak nemožných lidí vznikne nový život, laskavý a bohatý, jak může stvoření někdy být. Jako sama od sebe vykvete z písku růže, z osamění vznikne láska, ze smrti život.

Učitelé, dospělí, svět ve své neproniknutelné celistvosti, mm zamlčují to nejdůležitější: jak být šťastní.

Moc jsme toho po našem seznámení nenamluvili. Jako by se slovy všechno zničilo. Slova jsou smirkový papír, který obrušuje všechno tak dlouho, až veškerý cit zmizí.

To se stává. Je to válka ve vlastním srdci. Bojuješ sám se sebou a vždycky prohraješ.

Dokonce i nejchytřejší lidé jsou hloupí, když jde o lásku.

Otcové musí někdy své děti pustit, aby je zachránili.

Žal z lásky je umírání a to, co zbude, není život.

Mrtví neví, jestli pobývají u mrtvých nebo u živých, a není v tom nakonec žádný rozdíl. Je to, jako bys snil a nevěděl, že sníš, takové je to být mrtvý

Moje matka se mě dotkla, když zemřela. Krátce potom po mně sáhla. Její duch. A já cítila, jak se rozpouští, stává se éterem, větrem, mořem. Stala se stránkami knih, které jsem četla, hudbou, při níž jsem tančila. Takové je umírání. Staneš se tím, co miluješ.
Dovedu už poznat na ulici lidi, kteří v sobě nosí dva světy. Dívají se, aniž by viděli. Nevšímají si už krásy okolí, vnímají jen to, co jim působí žal.

Jediné city, které skutečně změní tvůj život jsou strach a láska.

Pochopím v tu chvíli, že se člověk vždycky může rozhodnout, k ničemu nedojde samo od sebe. Každý má možnost volby, Zda bude lhát, nebo říkat pravdu. Jestli bude blbec, nebo ne.

Pravda je ovšem jiná. Protože láska v podstatě znamená snášet neustálé zoufalství, nejistotu a změny. Mění se spolu s námi.
Ti kdo nás milují, na nás pořád čekají.

Stává se to, když ztratíme někoho, kdo nám byl celým světem. Naším životem se táhne puklina, ve které mizí smích a bezstarostnost. Jejich nepřítomnost nás ničí. Najednou vidíme zcela jasně rozdíly mezi pravdou a snem. Jako by až smrt umožnila vstoupit do světa mezi světy.

Říká se, že si člověk, když zemře, nemůže vzít s sebou žádné pozemské hodnoty. Peníze, majetek, krásu, moc, nic z toho. To souhlasí. Mnozí z těch, které změnili strany světa, byli velice překvapeni, že si opravu nemohou odnést nic hmatatelného. Existuje ale i druhá pravda. Člověk si může vzít na druhý břeh to, co nelze za života vlastnit, protože se to dá jen cítit, někdy jen na pár sekund, nebo tajně. Můžeme si s sebou vzít štěstí. A lásku. Všechny krásné hodiny života, všechno světlo, které jsme v klidu pozorovali, příjemnou vůni, smích, přátelství. Všechny polibky, mazlivá pohlazení a zpěv. Vítr v obličeji, tango., Hudbu, praskání podzimní trávy s namrzlou noční rosou. Blyštění hvězd a spokojenost, odvahu a velkorysost. To vše si člověk může odnést. Všechno tohle je mezi.
Nechoďte s prázdnými srdci.

Mezi životem a smrtí existuje víc, než odsud můžeme vidět.

-----------------------
Čím lépe jsem si rozuměla se svým otcem, tím víc jsem se obávala toho, že by mohl zemřít a nechat mě v tomto životě samotnou. Bez našich rozhovorů, bezpečí a vnitřního klidu, které mi poskytovala jeho existence. Léta jsem nemohla spát, protože mi ten sžíravý, hrozný strach nedovoloval usnout. Co když můj nejlepší přítel, můj důvěrník v životě, co když ten člověk, který mi dopřává pocit lásky, pozornosti a pochopení, to světlo jeho velké duše jednoho dne skutečně zemře.
Strach z otcovy smrti a jeho skutečné úmrtí, které tak hrozně vtrhlo do normálního života ovlivnilo můj život i psaní. Umírání, smrt. Smutek, opuštěnost. Hrůza z toho, že jednoho dne také odejdu, otázka Co bude potom a věčná pochybnost Budu žít po smrti stejně, jako kdybych zůstala naživu?
Knihy jsou jediná umělecká díla, která skutečně vzniknou až tím, když je někdo čte, v jeho hlavě a duši.
N (více)

25.11.2018

Kvůli tobě i zhubnu - Ellen BergováČlověk by měl bojovat o to, co miluje. Ale nemůže bojovat o to, aby byl milován.

Nikdy není příliš pozdě, aby člověk přestřihl pupeční šňůru. Vždycky se říká, že se děti musí osamostatnit, aby mohly vést vlastní život. Jenže totéž musí udělat i rodiče, přestože to pro ně může být těžké.

Vesmír se skládá z energií. Všechno je v pohybu. Ani ty teď nejsi hmota, nýbrž vibrace. A jestliže dvě duše vibrují na stejné frekvenci, přitahují se.

Žádný div, že má pořád tak mizernou náladu. Kdo si neumí užívat, s tím si neužijete. Podívejte se na Buddhu, je tlustý, ale usmívá se. My jsme kulaťoučcí – a co? Zato jsme vždycky dobře naladění.

Každý nový muž je jako křest nové lodi – vždycky se vydáváš na první plavbu.
(více)

08.11.2018

Modrý deník James A. Levine

Modrý deník
James A. Levine

I teď se mi potvrzuje, že si mladí rychle zvykají. Nezkušenost či jistota je dar, jelikož neposkvrněný bílý obraz na sobě nikdy neměl žádnou barvu, odstín ani tvar. Je mnohem snažší malovat na čisté plátno, než na to, které už je povalované.

Někdy se váš život změní během jedné sekundy a někdy to trvá celý život. V mém případě stačily dva dny.

Když smícháte vodu z jednoho šálku s vodou z druhého, můžete ji pak znovu rozdělit? Ne! Je to jedna voda, nerozdělitelná. Těla žen, tak jemně tvarovaná, jsou kožené nádoby, které po zemi roznášejí vodu.

Muži vycházejí z vody ženy. Ženy je ve své vodě nosí až do porodu, kdy z ní vyplavou. A co je první věc, kterou muž udělá, když nás opustí? Touží se přisát, vtáhnout do sebe onu řeku, protože bez ženy je prázdný. Muži pak po celý život ukládají své hříchy a odpad zpátky do řeky. A nakonec jsou jejich těla spálena, aby se navrátili do řeky, kterou je žena.

Člověk má jen jednu podobu, a to tu, kterou vnímáte v danou chvíli, kdy jej vidíte.

Co má podle vás navrch, autobus nebo jeho palivo? Nejspíš řeknete autobus, protože přepravuje řidiče a cestující sem tam. Jenže bez paliva se nehne a je k ničemu. Naproti tomu palivo se může přelít do jiného autobusu nebo do auta, nebo jím ohřejete vodu. Palivo také můžete použít k výrobě bomby, Je jasné, že v palivu je síla.

Oblíbené téma muže je on sám. Staňte se jeho zrcadlem a bude mluvit donekonečna.

Na osud svádíme kdeco. Mnoho lidí považuje nevysvětlitelné věci za zásah osudu a krčí rameny, když k ním dojde. Ale s osudem se to má jinak. Svět funguje jako řada kruhů, které jsou neviditelné, protože sahají do vyšších sfér. Osud je místem, kde se tyto kruhy energie protínají se zemí. Jelikož je nemůžeme vidět, neznáme jejich obsah a netušíme, jak jsou široké nemůžeme předpovědět, kdy tento zářez do naší reality přijde. A když se to stane, říkáme tomu osud, Osud není nahodilá událost, ale něco nevyhnutelného. Jsme jen slepí k jeho povaze a načasování. Jsme také slepí k tomu, jak osud propojuje jednu událost s druhou.
(více)

08.11.2018

Aleš Vavřinec (kouč a průvodce vnitřní transformací METRO 19. října 2018)

Milá ženo.
Miluju tě za všechno to, čím jsi uvnitř. Za tvou jemnost a něžnoist. Za tvou sílu i vnitřní žár. Za to, jak v tobě nezkrotně pulzuje život. Miluju tě za to, jak vášnivě tamčíš v proudu života. Miluju tě za to, jak lehce pluješ city tam, kde já se těžce brodím řekou svých myšlenek. Miluju tvoje oči, vlasy i smích. Miluju tvoje slzy i vztek. Miluju tě celou. Podívej se na mě. Vidíš se? Přál bych ti, aby ses na sebe mohla dívat mýma očima. Tu krásu, kterou bys viděla. Nechci od tebe nic víc, než abys byla sama sesbou. Vážím si tě za to, jaká jsi uvnitř, ne za uklizený byt, uvařenou večeři a poslušný sex. Vážím si tě za tvou divokou svobodu. Ne za to, kolik peněz nosíš domů. Miluju tě jako ženu, na jako mašinu na výsledky a výkony. Vážím sit tě pro tvoje čisté srdce a mysl plnou nápadů. Nenech se prosím lapit do pavučiny společenských lží, že tvoje hodnota leží kdekoli mimo tebe. Někde venku. Tvoje hodnota se nedá měřit koši vyžehleného prádla ani počtem orgasmů za noc, ani zlatem nebo lichotkami. Vzpomeň si, že čím víc se toho snažíš stihnout a uděšlat, aby tě druzí milovali, přijali a respektovali, tím víc ztrácíš sebe samu a svou ženskou přitažlivost. Tím více se pro ostatní stáváš služkou a samozřejmostí. Zastav se prosím a vnímej svou duši. Svou pravou hodnotu. Vnímej svoje nitro a svou ženskou podstatu. Tam je všechno. Tam jsi všechno. Dovol mi prosím připomenout i pravdu, kterou stejně znáš … nejsi automatický pračka. Nevybral jsem si tě proto, jak moc jsi výkonná. Nevybral jsem si tě, protože umíš rotovat při 1000 otáčkách za minutu. Vybral jsem si tě, protože čím víc tě znám, tím víc tě miluju. Tak odlož žehličku a začni zase zářit. Prosím.

(více)

24.09.2018

Hříšný tanecChtěla bych s tebou mluvit tati. Mrzí mě, že jsem ti lhala. Ale ty jsi mi lhal taky. Říkal jsi mi, že všichni jsou si rovni, a mají stejné šance, ale myslel jsi lidi jako jsi ty. Říkal jsi, abych změnila svět a udělala ho lepším. Ale myslels, že ze mě bude právník, nebo ekonom a vdám se za někoho z Harvardu. Pyšná na sebe nejsem, ale jednou jsem tvoje dcera a nemůžeš mi nestále odpovídat mlčením. Spoustu věci sis na mně představoval jinak, ale jestli mě miluješ, musíš mě milovat se vším všudy. Já tě miluju a mrzí mě, že jsem tě zklamala, mrzí mě to, táto. Ale tys mě taky zklamal.
(více)

24.09.2018

Dan Brown – Digitální pevnostMožné je všechno. Nemožné trvá jen o něco déle.

Všichni máme právo na tajemství. Jednou se postarám, aby tomu tak bylo.

Nemůžeš doskočit ke hvězdám, když tě bolí nohy. A až se dostaneš ta kam chceš, musíš teprve dobře vypadat.

No .. vždyť víte, co se říká o počítačích, když něco podělají, aspoň to podělají pokaždé stejně.

Sílu a moc vyjadřuje pozice vsedě.

Člověk v mém postavení je někdy nucen lhát i lidem, které má rád.

Protivník přitlučený ke zdi bývá vždycky nejnebezpečnější – je totiž zoufalý a nevypočitatelný.

Když přijde smrt, všechno je najednou jasné.

(více)

24.09.2018

Vdáš se a bastaBůh nemůže být všude a proto máme matky.

Štěstí je slet rozhodnutí.

Mateřská láska je ta největší na světě a nikdy neskončí.
(více)

24.09.2018

Josef Klíma – Smrt podle DruidůKdyby lidé věděli, kdy zemřou, chovali by se rozhodně jinak, než se chovají v blahé nevědomosti. Psaly by testamenty, prosili by za odpuštění ty, jimž ublížili, modlili by se.

Takhle to chodí vždycky. Co svět světem stojí, existuje určitý patro, odkud může přijít neviditelnej pokyn, proti kterýmu jsme my, obyčejný pěšáci, bezmocný. Protože ani nemůžeme dokázat, že někdo něco takovýho vydal.

Věřila už dávno, že ze sebe navzájem vyplývají i věci, které spolu navenek vůbec nesouvisejí. To byl taky otcův vklad do její duše. Po pádu železné opony se konečně dostal za hranice, procestoval kus světa ne jako turista, ale jako novinář, a vždycky, když klesala na mysli po nějaké prohře, když si připadala slabá a bezvýznamná, jí připomínal staré indické přísloví“ Věř, že rozhodnutí mravence může pohnout i hvězdami. Když se to správně zpřevoduje. Což už Indové neříkají.

Nejdůležitější chvíle v životě postřehneme až dávno po tom, co k nim dojde.

Takže ji vymazal, jako se umrtví zub. V dásni sice stále drží, ale už nebolí.

Sestavu drobných břemen, které nám přidává na záda stáří, abychom si nemysleli, že zůstaneme věčně mladí, zdraví a krásní.


(více)

24.09.2018

Heda Čechová – MF Dnes duben 2018


Některé těžké chvíle bych nezažila, ale jistě by přišly jiné.
Myslím, že mám ta životní dramata napsaná v osudu.

Když syn zemřel, psaní pro mě zafungovalo jako určitá terapie.
Čas nic nezahladí. Ani dnes se s jeho smrtí nemůžu vyrovnat. Tady na prsou mám takovou černou bolestivou díru.

V mém životě to bylo nahoru a dolu. Jsem asi silná. I vnoučata to říkají, že babička všechno vydrží.

Dodneška jsem se nedokázala vyplakat. Uvnitř jsem jako kamenná.

Jak ráda bych tu smrt vzala za něj, aby on tu zůstal. Naštěstí se umím ovládat. Naučila jsem se brát věci takové jaké jsou.

Nejsem znechucená, ani překvapená, protože do toho vidím. Ale uvažte, bude mi devadesát a už mě spousta věci unavuje, nepotřebuju pořád něco analyzovat, ani se k něčemu vyjadřovat. Život mě zocelil, dovedu si věci zdůvodnit, to stačí. Myslím, že někdo musí náš život nějak řídit. Mám ten pocit několikrát ověřený, když se mi stávaly různé věci. Synova smrt nikomu, kdo je nad námi, odpustit nemůžu.

(více)

21.05.2018

Lucie Bílá - Teď už to vím ... Možné je všechno

Narodila jsem se s vykloubenými kyčlemi a do dvou let jsem nemohla chodit. Nebyla jsem tudíž miminko, které se dá přitisknout k matčině prsu a pomazlit se s ním, které se dá překutálet na bříško a obdivovat, jak roztomile pase beránky, byla jsem fest přišroubovaná a přikšírovaná ke zvlášť upravenému prknu, kterým mé nožičky byly fixovány do správné polohy. Dnes už se při luxaci kyčelních kloubů používají jiné, šetrnější metody, já jsem to ještě odskákala na prkně. Maminka byla větší chudák než já, zatímco se sousedky mohly pochlubit svými děťátky, ona pro svého ubožáčka musela dělat otvory v kočárku, protože se to prkno tam na šířku nevešlo. Jenže psychologové tvrdí, že takto postižené dítě, připravené o normální pohybový vývoj, jej prodělává v hlavě a střádá energii pro raketový start. V dalším životě se takové dítě vyznačuje větší dravostí a volní koncentrací, a bude to asi i můj případ. Když mě sundali z mého dřevěného kříže, zamyslela jsem se a udělala první nejistý krůček. Za týden jsem chodila a za dva týdny běhala.

Napadá mně, jak relativní vlastně je pojem bohatství a tento vytoužený stav. Pro mnohé v Čechách jsem bohačka, které se splnila dětská pohádka o Popelce. Pro mnohé naše americké sousedy jsme pořád ti politováníhodní chuďasové, co muší řídit motorovou jachtu sami, protože nemají na kapitána.

Mým znamením ve zvěrokruhu je Beran. Lidé narození v tomto znamení se vyznačují zvláštní umíněností a tvrdošíjností. Mohu dlouho ledacos snášet, ale když kalich trpělivosti přeteče, řádím jako splašený ohnivý kůň, který už nikoho na sobě nechce nosit. Ve chvíli, když dostanu pocit, že jsem vmanipulována do role, která mi nesedí, že říkám falešná slova, dělám falešná gesta, začíná mě svědit po celém těle a jsem hned na zadních, křičím a utíkám lhostejno kam A když jsem jednou pojala rozhodnutí, třísknu do stolu a jdu pryč.

Lešek Semelka, kterému jsem se svěřila se svými pochybnostmi, se na mne smutně zadíval: jiný už to nebude. Lucko. Vždycky budeš na někoho pracovat, vždycky na tobě někdo vydělá a ty ostrouháš.

Každý to asi poznal na sobě – když je nejhůř, stává se, že nám osud hodí záchranný kruh, že je nám náhle nabídnuta pomocná ruka, a jeden neví, co ho to zasáhlo. Kdosi mi vyprávěl vtip, z něhož si pamatuji, že život je podobný zebře – černé pruhy se v něm také střídají s bílými. Když zrovna prožíváš blbé období, všude samý pech, těš se na bílý pruh, dřív či později se smůla prolomí.

Nemám zapotřebí něco o sobě nalhávat, vím, že si rozumím s těmi, kdo mě berou, jaká jsem.

Je třeba táhnout starou káru dál, a je to těžší než předtím, protože předtím se měl člověk na co vymlouvat, teď už ne. Teď už se těžko vymlouvá na to, že zlatá rybka nefungovala.

Znovu a znovu si říkám, jak povrchní a nepravý je lidský soud, který se spokojí se zdáním a nesnaží se proniknout pod slupku věcí.

Ve skutečnosti ta žena vamp, kterou ve mně viděli, byla uvnitř lehce zranitelná, bezradná, ztracená, celá ta póza byl jen kus nepovedené sebeobrany.

Jsem pověrčivá, jsem dcera svého národa. My Češi raději vystavujeme na odiv pravý opak toho, po čem ve skutečnosti toužíme. Věčně remcáme a žehráme, jací jsme staří, oškliví, nemocní a chudí. Američané jsou také pověrčiví, leč jejich pověrčivost má opačné znaménko než ta naše. My máme pocit, že zakřikneme to, co přiznáme, oni věří, že navodí stav, když ho nahlas oznámí. Češka má obavu, že zoškliví a onemocní, pokud připustí, že je krásná a zdravá. Američanka má za to, že mládí a všechno ostatní je věc relativní a ze všeho nejdůležitější je si své stáří nepřipustit, nemoc zdolat, chudobu překonat. Jsou uvnitř svého osudu bojovníci, ne prosebníci.

Amerika umí soucítit s těmi, komu se život z nějakých důvodů nevyvedl, ale ctí toho, kdo v životě uspěl, zvlášť toho, kdo uspěl navzdory osudovým předznamenáním. Objektem veřejného obdivu není ten, kdo po rodičích zdědil majetky, ale ten, kdo je vlastnoručně vytvořil. Americký sen není příběh šťastného dědice, je to příběh čističe bot, který se vypracoval na prezidenta, nejvyššího soudce nebo milionáře. Žádný Američan není tak hloupý, aby si myslel, že takový osud potká každého čističe bot, ale je po generace ochoten se znovu a znovu účastnit této loterie, protože ho stimuluje k největšímu výkonu a dává jeho životu důležitý smysl.. O co jinačí je to u nás. Obdiv a uznání vůči mimořádnému výkonu jsou skoro vždy podbarveny závistí a tajným přáním rychlého pádu. Všichni společně se snažíme stáhnout za nohy dolů toho, kdo se vyšplhal o kousek výš.

Láska k muži je skvělá a jedinečná, ale stejně skvělá a jedinečná je láska k tvorečkovi, který se vám zevnitř opírá nožičkou o břicho.

To je celý Beran, palice dubová, sám na sobě jako poslední pozná, že dál nemůže, když už všem okolo je to dávno jasné.

Člověk, který byl dlouho zavřen v malé cele a pak se dostane ven, chytne hned spoustu bacilů. Potřebuje karanténu, než si na nové prostředí zvykne.

Štěstí, jak řečeno, přeje připraveným. A úporným, dodávám za sebe.

Všichni vidí jen to pozlátko, to bohatství, ten krásný dům, ale nikdo si neumí představit, kolik řehole, sebeodříkání, dřiny, kolik osobních obětí se za tím pozlátkem skrývá. Čím výš je takový člověk, tím víc je osamocen.

Marta Kubišová lidem dala vzor mravní síly nepoplatné okolnostem a zůstávala tajnou stálicí na neviditelné obloze. Karel Gott lidi doprovázel smutným údolím, aby nezapomněli, co je to dobré řemeslo a co je krása. Jeden bez druhého ztrácí smysl.

Možná, že v tom našeptávání je kus pravdy, ale je to pravda o světě, ve kterém vždy vítězí zlo. S takovou pravdou se nedá žít. Jeto pravda na mašli.

Slovo dobročinnost zní v dnešní době trochu nabubřele a sebechvalně. Pro mne aktivita spojená s pomocí potřebným má bytostný význam. Nic jsem nikdy nedědila, co mám jsem vydělala poctivou dřinou, ale každou vteřinou si uvědomuji, že vděčím za slušné příjmy zvláštní přízni osudu, milosti nebes, o níž nevím, čím je zasloužená. Vím, že jsou tisíce osudů, na kterých tato milost nespočinula. Rozdávám ráda a bez zadních vypočítavých myšlenek.

Vím, že svět, ve kterém je mi souzeno žít, není jednoduchý, ale je to můj svět.

Život se dal žít beztrestně, maximálně jsem mohla udělat ostudu sobě. Teď, když něco provedu, udělám ostudu savému muži, rodině. Lidem, kteří mi věří. Jsem věčně pod tlakem odpovědnosti vůči všem, jakoby zbavena práva samostatně rozhodovat o sobě. Existuji podmíněně, vždy s ohledem na někoho nebo na něco.

Já přece ten život nemůžu jenom přečíst, já ho chci žít. Nespokojenost je můj hnací motor, který mě žene vpřed.

Už nedovedu žít jen soukromý život, nemohu se zahrabat jako krtek někde na Šumavě, vyhodit na smetiště televizor a rádio. Odříct noviny, chovat ovečky a večer recitovat nahlas básničky, Závidím těm, kdo to dokáží, ale není to nic pro mne.

Vybrala jsem si jiný osud a musím se podřídit jeho pravidlům. A mám-li být zcela upřímná, není to nejhorší ze všech možných osudů. Nutí mě denně sahat až na dno mých možností. Nemohu nikoho s čistým svědomím přemlouvat, aby následoval můj příklad. A nikoho nemohu od toho zrazovat.

(více)

Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se