24.10.2011

Václav Neckář (Reflex č.41)

Vymazaný harddisk

Je čtvrtek 6. října 2011. Václav Neckář vchází do kavárny Retro na Vinohradech a s bratrem Janem a vypadá dobře. Na tváři mu hraje tentýž mírně zasněný úsměv, jímž kdysi dostával holky do kolen, mluví tak, jak zpívá, skoro šeptem, a občas hledá slova, takže většinu načatých vět dopoví bratr. Zvykli si, že myslí jako jeden. Přicházejí spolu z rozhovoru pro televizi a dívka od vedlejšího stolu se chce se zpěvákem hned nechat vyfotit.

Kolotoč zájmu se po letech znovu roztoči. Na YouTube zhlédlo Půlnoční přes osmdesát tisíc fandů a diskuse pod ní vykazují nadšení.
(Dost mi to připomíná, když Johnny Cash nazpíval na starý kolena Personál Jesus), i škodolibost (tohle asi Helenka nevydejchá).

Na záběrech je vidět, jak nejistý je Václav Neckář z frenetického přijetí mladými lidmi, a taky z toho, že znají text písně. Není divu. Nestor české pop-music ke svému úžasu během několika zářijových a říjnových dnů okusil, že dneska se věhlas šíří tak rychle, jak to umí jen Facebook.


Jan Neckář: Jeden můj kolega říkal, co na té Půlnoční vidíte, je to úplně jednoduchá písnička. Ale v tom je právě ta síla. Je to v uložené emoci, kterou nelze naplánovat. (více)

01.10.2008

Nobelova cena pro úžasného člověkaČeského vědce profesora Antonína Holého (72), navrhne Akademie věd ČR pro příští rok na Nobelovu cenu za medicínu. „Uděláme pro to vše,“ řekl Václav Pačes, předseda AV.

„Budeme za něj lobboval v tom smyslu, aby nobelovský výbor, který cenu uděluje v oboru medicíny trošku změnil svoji politiku a nedával ji pouze za práce základního výzkumu ale také za práce které vedou přímo k záchraně lidských životů a zdraví.A to jsou právě objevy prof. Holého.“

„Jednoznačně tento nápad podporujeme. Kdyby byl prof. Holý v USA tak už měl za své objevy léků Nobelovy ceny nejméně čtyři,“ řekl Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Uznání kolegů mě těší, ale nejsem si jist, jak dalece je to reálné,“ řekl ve středu profesor Holý ke své možné kandidatuře na Nobelovu cenu.
Objevil látky působící na viry

Profesor Holý objevil účinné látky šesti léků, které působí na viry vyvolávající nejrůznější obtíže od žaludečních vředů až po záněty oční sítnice, smrtelný AIDS, žloutenku typu B a opary. Pomáhají milionům lidí na světě. A právě teď se v ČR a v USA začíná zkoušet jeho velice nadějný lék na rakovinu vycházející z lymfatické tkáně.

„Pan profesor je příliš skromný. Určitě by si takové uznání zasloužil, a já bych mu ho přál,“ soudí docent Marek Trněný, přednosta 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Právě na jeho pracovišti se začne zkoušet nový preparát profesora Holého na rakovinu.

Kandidaturu profesora Holého podporuje i primář docent Tomáš Papajík z hemato-onkologické kliniky v Olomouci, která je dalším pracovištěm, kde se nový preparát Holého bude zkoušet: „Profesor Holý je úspěšný vědec. Tak proč to nezkusit. Má obrovskou intuici a jeho léky pomáhají miliónům lidí na celém světě. Určitě by to bylo uznání pro celou českou vědu.“

Můj komentář:
Tak tento úžasný a navíc skromný člověk si tu Nobelovku určitě zaslouží, držím mu moc palce.

Archiv

Fotoalbum

počítadlo.abz.cz
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se